Kastrace kocourů je nutným správným krokem jak zabezpečit, aby vyrostli v milující a přizpůsobivé obyvatele domu a stali se součástí vaší rodiny. Jedním z hlavních důvodů je snížení důsledků nežádoucího chování spojeného s říjí, které je sice v kočičím světě normální, ale pro kocoury také nebezpečné a leckdy ohrožující jejich život.
Hlavní výhody kastrace kocoura:
toulání
- v 90% případů kastrace kocourů postupně sníží a zcela odstraní jejich toulky
- přibližně u 60% vykastrovaných kocourů má zákrok okamžitou účinnost
pouliční boje
- v 90% případů kastrace postupně sníží a zcela odstraní tyto projevy říje
- přibližně u 60% vykastrovaných kocourů vymizí toto chování ihned
značkování
- v 90% případů po kastraci postupně značkování zcela vymizí
- u 80% vykastrovaných kocourů vymizí značkování ihned
1. Co se přesně při kastraci kocourů děje?
Kastrace kocourů je daleko jednodušší a méně náročnější zákrok než kastrace samic. I s přípravou trvá asi 15 minut. Jedná se o oboustranné odnětí samčích pohlavních orgánů – varlat, zákrok probíhá v celkové anestézii. Podmínkou k bezpečnému uspání zvířete je lačný žaludek, proto nezapomeňte odebrat kocourovi jídlo asi 12 hodin před začátkem operace. Samotný zákrok probíhá tak, že šourek je naříznut na dvou místech – nad každým varletem je samostatný řez. Obě varlata se vyjmou a každému zvlášť se podváže semenný provazec a vyživující céva vstřebatelným šicím materiálem. Poté se obě varlata odstřihnou a semenné provazce se nechají vklouznout zpět do operačních ranek. Na závěr se aplikuje antibiotický zásyp přímo do ranek a zákrok je u konce. Kastrační ranky jsou miniaturní a nezašívají se, aby mohl sekret volně odtékat a nevznikaly otoky.
Na menších klinikách se vydávají kocouři ihned, na větších klinikách, kde fungují i hospitalizační centra se vydávají zhruba po 1 – 2 hodinách, aby byl zajištěn hladký průběh pooperační rekonvalescence.
2. Jaký je vhodný věk pro kastraci kocoura?
Podle nejnovějších doložených průzkumů lze zákrok provádět prakticky již od 8. týdne věku. Někteří veterináři doporučují kastrace mezi 3. a 5. měsícem života, jiní později cca kolem 5. – 7. měsíce života. Další názor, který má své stálé uplatnění v praxi je kastrace až v 1 roce života – až se dokončí tělesný i psychický vývoj,. Jedním z vodítek může být doba, kdy kocour začne poprvé značkovat.
kočky z útulku
Je třeba připomenout, že na kastraci není nikdy pozdě, výše uvedená tabulka samozřejmě platí za předpokladu, že máte kocourka od raného kotěcího věku a máte možnost se rozhodnout. Dle studií z amerických veterinárních průzkumů nebylo prokázáno, že by tzv. brzká kastrace v období od 8. týdnů do 5. měsíce měla jakékoliv zdravotní následky do kočky z útulku
Je třeba připomenout, že na kastraci není nibudoucna. Často se uvádí, že takto brzká kastrace i kastrace v období 5. – 7. měsíce způsobuje ucpávání močových cest a pozdější zvýšené riziko zánětů a nemocí. Ovšem fakt je ten, že to nezávisí na věku, kdy je kastrace provedena, neboť dle srovnávacího výzkumu je počet kocourů kastrovaných dříve i počet kocourů kastrovaných později, kteří trpí zánětem močových cest v průměru naprosto srovnatelný.
3. Jaký je průběh rekonvalescence po kastraci kocoura ?
Vzhledem k jednoduchosti a nenáročnosti zákroku se nepředpokládají žádné komplikace, nedochází ke krvácení ani k zanícení rány, pokud jsou udržovány vhodné podmínky. Po probuzení držte kocoura 1 – 2 dny doma pod dohledem, na kontroly většinou není nutné docházet.
Ojediněle se mohou vyskytnout infekce kastračních ran, sklouznutí podvazů nebo nesnášenlivost na některý typ anestetik, léčiv nebo vláken. Pokud budete pozorovat jakékoliv nenormální projevy, neprodleně navštivte svého veterináře.
Kastrace kocoura krok za krokem
Kocour je uspán injekční anestézií a položen na operační stůl na bok. Operační pole od řitního otvoru směrem dolů k šourku je vyholeno. Dále je omyto a desinfikováno roztokem, který způsobí oranžové zabarvení kůže.
Je naříznut šourek a je vidět varle. Fotografie dokumentuje, že během tohoto zákroku nedochází skoro k žádnému krvácení.
Varle je vyjmuto ze šourku a nadvarle spolu s vyživující cévou mohou být podvázány.
K podvázání se užívá vstřebatelný šicí materiál, který se obtočí kolem nadvarlete a samotné varle může být odstřiženo. Poté se nadvarle nechá vklouznout zpět do operační ranky a na závěr se do ní aplikuje antibiotický zásyp. Kastrační ranka se nešije, ale zacelí se sama